Nowa suwnica STS w DB Port Szczecin

IMG_1650

Article: Nowa suwnica STS w DB Port Szczecin

1 grudnia dokonaliśmy uroczystej inauguracji naszej nowej suwnicy STS. Wśród zaproszonych gości byli członkowie Zarządu DB Cargo Polska, przedstawiciele samorządu z marszałkiem Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem i prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem na czele, nasi kontrahenci i pracownicy.

Suwnica została przywieziona do DB Port Szczecin 3 lipca 2023 na statku „Puka”. Producentem sprzętu jest firma Liebherr Container Cranes z Irlandii. Koszt zakupu wraz z montażem wyniósł 40 mln zł, w połowie dofinansowanych z dotacji unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Nowe urządzenie jest częścią szerszego projektu umożliwiającego obsługę większych statków,  obejmującego również zakończone już pogłębienia toru wodnego i dostosowanie parametrów nabrzeży, a także efektem ciągłego dążenia do poprawienia tempa przeładunku oraz jakości usług, jakie świadczymy naszym klientom.

Wyprodukowanie suwnicy zajęło ponad 20 000 roboczogodzin,  zaś jej montaż w wykonaniu PZT wraz z testowaniem zajął 15 000 roboczogodzin.

Suwnica po złożeniu ma 70 metrów wysokości, a 98 metrów z podniesionym wysięgnikiem. Waży 1200 ton, z czego 720 ton to stal konstrukcyjna. Suwnica może wyłożyć się na 48 metrów nad wodę, co pozwala na obsługę statków z 16 rzędami kontenerów. Spreader pozwala przenieść jednocześnie dwa kontenery 20’ o łącznej wadze 65 ton, lub ładunek ciężki o wadze 75 ton podczepiony na haku.

Ze względu na wagę, którą przykładamy do kwestii ochrony środowiska, zdecydowaliśmy o zakupie suwnicy elektrycznej. Jest zasilana kablem o długości 300 metrów, co pozwoli na swobodne przemieszczanie na całej długości nabrzeża. Na suwnicy i spreaderze są zainstalowane kamery CCTV, które umożliwiają operatorowi wygodne obserwowanie otoczenia i frontu pracy na ekranie w kabinie.

Nowa suwnica była montowana do października, pierwsze testowe przeładunki były wykonane 29.10.2023.

Życzymy naszym pracownikom miłej i bezpiecznej pracy na nowym sprzęcie.