Nowy żuraw typu rough terrain o udźwigu 90 ton w DB Port Szczecin

Nowy sprzęt samojezdny – 90 ton udźwigu, 47 metrów wysięgu

Jedną z głównych inwestycji w ostatnim czasie był zakup nowego terenowego żurawia samojezdnego typu rough terrain o udźwigu 90 ton, wyprodukowanego specjalnie na potrzeby DB Port Szczecin.

Umowa z producentem, firmą Liebherr, została podpisana w grudniu 2017, a już w marcu 2018 dźwig pojawił się w porcie. Oficjalne przekazanie kluczy do nowego żurawia odbyło się 22 marca 2018.

Liebherr LRT 1090-2.1, DOR 90 ton

Warto dodać, że jest to jedyny tego typu i o takich parametrach żuraw w Europie. Jego dane techniczne: Liebherr LRT 1090-2.1, DOR 90 ton, podwozie: dł. 8737 mm, szer. 3300 mm, rozstaw osi 4000 mm, po wysunięciu podpór: dł. 7477 mm, szer. 7300 mm, dł. wysięgnika 12-47 m, prędkość jazdy do 29 km/h. Szkolenia operatorów i obsługi technicznej już się odbyły. Żuraw pozytywnie przeszedł przegląd rejestracyjny Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) i już dziś wykorzystywany jest podczas codziennych działań operacyjnych w DB Port Szczecin m.in. do przeładunku granitów, załadunku stali, rozformowania kontenerów z płytami granitowymi oraz przeładunku innych towarów drobnicowych.

Zakup żurawia wpisuje się w strategię odnawiania i wzmacniania bazy sprzętowej w DB Port Szczecin, a z jego wyboru z pewnością zadowoleni będą najbardziej zainteresowani czyli klienci oraz pracownicy DB Port Szczecin. 

Rekordowy przeładunek w DB Port Szczecin

Ponad 22 tys. ton mocznika granulowanego

W drugim tygodniu lutego w DB Port Szczecin zakończył się przeładunek statku m/v Pantanassa, który przypłynął do szczecińskiego portu z rekordową ilością mocznika granulowanego. Ze statku wyładowano niemal 23 tys. ton nawozu luzem. Był to jeden największych ilościowo importów tego ładunku w ostatnich latach obsługiwanych w Szczecinie. Statek m/v Pantanassa o długości 187 i szerokości 25 metrów przypłynął do Polski bezpośrednio z Iranu.

Statek obsługiwany był przy nabrzeżu słowackim w trzech niezależnych relacjach, przywieziony ładunek został skonfekcjonoway w półtonowe big bagi, przeładowany na barki lub załadowany bezpośrednio na samochody. 

Obsługa ładunków luzem jest czymś nowym w ofercie DB Port Szczecin. Spółka skoncentrowana do tej pory na przeładunkach drobnicy konwencjonalnej i kontenerów odpowiada tym samym potrzebie rynku i staje się najbardziej wszechstronnym przeładowcą w szczecińskim porcie. 

Container

Firma DB Port Szczecin wzbogaciła się o nową układarkę i wózki widłowe

W I połowie kwietnia do DB Port Szczecin została dostarczona nowa układarka: 42- tonowy Kalmar oraz trzy 8- tonowe wózki widłowe Yale.

Sprzęt został zmontowany i wyposażony w niezbędny osprzęt. Po dokonaniu przeglądu TDT (Transportowy Dozór Techniczny) maszyny przekazano do Działu Operacyjnego. Układarki stanowią istotne wzmocnienie floty przeładunkowej DB Port Szczecin i będą wykorzystywane do obsługi, w przypadku Yale: celulozy w unosach, papieru w rolach czy aluminium w wiązkach oraz w przypadku Kalmara: bloków granitowych, wyrobów hutniczych i konstrukcji stalowych.

Dzięki zakupowi nowego sprzętu zwiększą się eksploatacyjne możliwości firmy DB Port Szczecin. Wzrośnie przede wszystkim szybkość przeładunku towarów, co ewidentnie przełoży się na poprawę poziomu jakości usług i zadowolenie naszych klientów.